Hallstahammar logotyp
E-tjänster

    Studiebesök på Drömfabriken inspirerar bygget av ny skola

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kundcenter@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

    Öppettider i kundcenter
    1 sept - 31 maj (vintertid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.30
    Fredag 08.00-16.00

    1 juni - 31 augusti (sommartid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.00
    Fredag 08.00-15.00

    Kundcenter har kvällsöppet för besök till klockan 20.00 vid kommunfullmäktiges sammanträden.

    Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

    För att få inspiration inför bygget av den nya skolan på Nibbleområdet i Hallstahammar, där skolan kommer att kunna vara ett centrum för hela Nibble och bidra till en förbättrad folkhälsa, har representanter för förtroendevalda och tjänstepersoner inom kommunen nyligen genomfört ett studiebesök på Drömfabriken i Skultuna.

    Politiker och tjänstepersoner från Hallstahammars kommun i samband med studiebesöket på Drömfabriken, Skultuna.

    Politiker och tjänstepersoner från Hallstahammars kommun i samband med studiebesöket på Drömfabriken, Skultuna.

    Anders Almroth.

    Anders Almroth.

    - Det var otroligt utvecklande. Vi har fått många nya idéer och perspektiv som vi nu kan ta med oss i vårt arbete tillsammans med NCC. Vårt mål är att bygga en skola som inte bara är en utbildningsplats, utan en mötesplats för alla invånare på Nibbleområdet. Arbetet sker i nära samverkan med det aktionsforskningsprojekt som ska bidra till en förbättrad folkhälsa i Nibbleområdet, I projektet tar vi in tankar och synpunkter från elever, skolpersonal, föreningsliv, företag och allmänheten, säger Anders Almroth, chef för tekniska förvaltningen.

    Möjlighet att mötas

    Drömfabriken, som ska ersätta den gamla Persboskolan, är en invånararena som byggs av NCC. Förutom skolans funktioner kommer Drömfabriken att inrymma bibliotek, fritidsklubb och fritidsgård. Tanken är att skapa en plats där invånare kan mötas och delta i aktiviteter, även efter skoltid.

    Flexibla lokaler för framtidens lärande

    Under studiebesöket fick deltagarna bland annat en rundvandring och en genomgång av projektet, där representanter för Drömfabriken diskuterade de utmaningar som uppstått och hur man har tänkt kring miljöbyggnad.  

    Ulrika Hansson.

    Ulrika Hansson.

    En workshop fokuserade på vikten av flexibla lokaler, bra materialval som främjar elevernas hälsa och lärande, samt betydelsen av att skapa miljöer som verkligen stödjer lärprocessen. Deltagarna diskuterade även hur återbruk av material kan integreras i byggprocessen.

    - Vi fick en konkret inblick i hur framtidens lärmiljöer kan se ut. Det var både inspirerande och lärorikt, säger Ulrika Hansson, skolchef i Hallstahammars kommun.

    Skolan som en mötesplats för hela området

    - Samtidigt ska vår nya skola inte bara vara en plats för lärande. Vi vill att den ska bjuda in till gemenskap, skapa roliga aktiviteter och ge möjlighet till en ökad vuxennärvaro i barnens liv. Kanske kan pensionärer och vuxna på olika sätt bli mer delaktiga och närvarande i skolans vardag, säger Ulrika Hansson.

    Drömfabriken i Skultuna förväntas tas i bruk under vårterminen 2026.

    Här kan du läsa mer om Drömfabriken i Skultuna. Länk till annan webbplats.

    Sidan uppdaterades den