Fler webbplatser

Kommunalråd och gruppledare

Namn: Catarina Pettersson
Befattning: Kommunalråd
Telefon: 0220-24015
E-post: catarina.pettersson@hallstahammar.se
Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

Telefon: 0220-24000
E-post: kundcenter@hallstahammar.se
Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

Öppettider i kundcenter
1 sept - 31 maj (vintertid)
Måndag-torsdag 08.00-16.30
Fredag 08.00-16.00

1 juni - 31 augusti (sommartid)
Måndag-torsdag 08.00-16.00
Fredag 08.00-15.00

Kundcenter har kvällsöppet för besök till klockan 20.00 vid kommunfullmäktiges sammanträden.

Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

Hallstahammars kommun har ett kommunalråd. Detta uppdrag är en politisk förtroendepost och kommunalrådet är den enda heltidsarvoderade politikern i kommunen. De olika politiska partierna har gruppledare som har uppdragen vid sidan om ordinarie sysselsättningar.

Bild på kommunalrådet Catarina Pettersson

Kommunalrådet arbetar heltid som politiker

Hallstahammars kommuns kommunalråd heter Catarina Pettersson (S) och hon är även kommunstyrelsens ordförande. Kommunalrådet är vald ur fullmäktiges majoritet.

Kommunalrådet uppgift är att tillsammans med andra politiker och tjänstepersoner fatta politiska beslut. Kommunalrådet samverkar även med andra kommuner där kommunalrådet representerar Hallstahammars kommuns politiska intressen.

I Hallstahammars kommun finns inget oppositionsråd.

De olika partiernas gruppledare

Namn: Anna Gunstad Bäckman
Befattning: Gruppledare Centerpartiet
Telefon: 070-7399296
E-post: anna.gunstad@centerpartiet.se

Namn: Tommy Emterby
Befattning: Gruppledare Kristdemokraterna
Telefon: 076-7667370
E-post: tommy.emterby@kristdemokraterna.se

Namn: Sigge Synnergård
Befattning: Gruppledare Liberalerna
E-post: sigurd.synnergard@hallstahammar.se

Namn: Peter Ristikartano
Befattning: Gruppledare Miljöpartiet de gröna
Telefon: 070-3051825
E-post: peter.ristikartano@mp.se

Namn: Jenny Landernäs
Befattning: Gruppledare Moderaterna
E-post: jenny.landernas@moderaterna.se

Namn: Claes Gustavsson
Befattning: Gruppledare Sverigedemokraterna
E-post: claes.gustavsson@hallstahammar.se

Namn: Reijo Tarkka
Befattning: Gruppledare Vänsterpartiet
E-post: reijo.tarkka@hallstahammar.se