Fler webbplatser

Partier, mandatfördelning och ledamöter i kommunfullmäktige

Telefon: 0220-24000
E-post: kundcenter@hallstahammar.se
Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

Öppettider i kundcenter
1 sept - 31 maj (vintertid)
Måndag-torsdag 08.00-16.30
Fredag 08.00-16.00

1 juni - 31 augusti (sommartid)
Måndag-torsdag 08.00-16.00
Fredag 08.00-15.00

Kundcenter har kvällsöppet för besök till klockan 20.00 vid kommunfullmäktiges sammanträden.

Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

Telefon: 0220-24000
E-post: kommun@hallstahammar.se
Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som är invalda i kommunfullmäktige. Du ser också hur många förtroendevalda representanter (mandatfördelning) varje parti har, och vilka partier som är representerade i Hallstahammars kommunfullmäktige.

Hallstahammars kommunfullmäktige har 45 platser (mandat). Inget parti har egen majoritet. Partierna har därför gått ihop i ett samarbete, en koalition. De partier som samarbetar i Hallstahammar är socialdemokraterna, centerpartiet och liberalerna. Dessa tre partier får då en majoritet i kommunfullmäktige med 23 platser (mandat).

Mandatfördelningen i Hallstahammars kommunfullmäktige efter valet 2018

  1. Arbetarepartiet socialdemokraterna – 17 mandat
  2. Centerpartiet – 3 mandat
  3. Kristdemokraterna – 2 mandat
  4. Liberalerna – 3 mandat
  5. Miljöpartiet de gröna – 1 mandat
  6. Moderaterna – 8 mandat
  7. Sverigedemokraterna – 7 mandat
  8. Vänsterpartiet – 4 mandat

Ledamöter i kommunfullmäktige

Arbetarepartiet socialdemokraterna

  1. Catarina Pettersson, Catarina.Pettersson@hallstahammar.se
  2. Rolf Hahre, Rolf.Hahre@hallstahammar.se
  3. Mariette Sjölund, Mariette.Sjolund@hallstahammar.se
  4. Kjell Ivemyr, Kjell.Ivemyr1@hallstahammar.se
  5. Christina Aspenryd, Christina.Aspenryd@hallstahammar.se
  6. Tony Frunk, Tony.Frunk@hallstahammar.se
  7. Anna-Karin Folkesson, Anna-Karin.Folkesson@hallstahammar.se
  8. Rolf Korsbäck, Rolf.Korsback@hallstahammar.se
  9. Jenny Hödefors, Jenny.Hodefors@hallstahammar.se
  10. Marijo Edlund, Marijo.Edlund@hallstahammar.se
  11. Örjan Andersson, Orjan.Andersson2@hallstahammar.se
  12. Lennart Andersson, Lennart.Andersson@hallstahammar.se
  13. Birgitta Westman, Birgitta.Westman@hallstahammar.se
  14. Roland Svangren, Roland.Svangren@hallstahammar.se
  15. Ingvor Regnemer, Ingvor.Regnemer@hallstahammar.se
  16. Lennart Ahlström, Lennart.Ahlstrom@hallstahammar.se
  17. Sara Frau Kallunki, Sara.FrauKallunki@hallstahammar.se

Centerpartiet

  1. Anna Gunstad Bäckman, Anna.GunstadBackman@hallstahammar.se
  2. Anders Johannesson, Anders.Johannesson@hallstahammar.se
  3. Sari Svanström, Sari.Svanstrom@hallstahammar.se

Kristdemokraterna

  1. Tommy Emterby, Tommy.Emterby@hallstahammar.se
  2. Kent Rydén, Kent.Ryden@hallstahammar.se

Liberalerna

  1. Sigge Synnergård, Sigurd.Synnergard@hallstahammar.se
  2. Barbara Kabacinski Hallström, Barbara.KabacinskiHallstrom@hallstahammar.se
  3. David Lindberg, David.Lindberg@hallstahammar.se

Miljöpartiet de gröna

  1. Åsa Junkes Kfouri, Asa.Kfouri@hallstahammar.se

Moderaterna

  1. Jenny Landernäs, Jenny.Landernas@hallstahammar.se
  2. Hans Strandlund, Hans.Strandlund@hallstahammar.se
  3. Isabella Piva Hultström, Isabella.PivaHultstrom@hallstahammar.se
  4. Håkan Freijd, Hakan.Freijd@hallstahammar.se
  5. Philip Jandovsky, Philip.Jandovsky@hallstahammar.se
  6. Stieg Andersson, Stieg.Andersson@hallstahammar.se
  7. Anita Vestin Brodd, Anita.VestinBrodd@hallstahammar.se
  8. Torbjörn Estelli, Torbjorn.Estelli@hallstahammar.se

Sverigedemokraterna

  1. Kunde inte utses
  2. Claes Gustavsson, Claes.Gustavsson@hallstahammar.se
  3. Elisabeth Moser, Elisabeth.Moser@hallstahammar.se
  4. Sigrid Moser-Nyman, Sigrid.Mosernyman@hallstahammar.se
  5. Ewa Björklind, Ewa.Bjorklind@hallstahammar.se
  6. Kunde inte utses
  7. Kunde inte utses

Vänsterpartiet

  1. Lorin Ismael, Lorin.Ismael@hallstahammar.se
  2. Reijo Tarkka, Reijo.Tarkka@hallstahammar.se
  3. Annica Lindholm, Annica.Lindholm@hallstahammar.se
  4. Christer Hansson, Christer.Hansson@hallstahammar.se

Ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarepartiet socialdemokraterna

  1. Marieanne Matuszewski, Marieanne.Matuszewski@hallstahammar.se
  2. Niko Ljevar, Niko.Ljevar@hallstahammar.se
  3. Beate Kristoffersson, Beate.Kristoffersson@hallstahammar.se
  4. Lars Jonsson, Lars.Jonsson2@hallstahammar.se
  5. Pia Håkansson, Pia.Hakansson@hallstahammar.se
  6. Claes G Aspenryd, Claes.Aspenryd@hallstahammar.se
  7. Hayfaa Dabbagh, Hayfaa.Dabbagh@hallstahammar.se
  8. Niclas Widell, Niclas.Widell@hallstahammar.se
  9. Margareta Sundin, Margareta.Sundin@hallstahammar.se
  10. Mikael Andersson, Mikael.Andersson1@hallstahammar.se

Centerpartiet

  1. Ulf Olsson, Ulf.Olsson@hallstahammar.se
  2. Lars Wilhelmsson, Lars.Wilhelmsson@hallstahammar.se

Kristdemokraterna

  1. Gun-Brith Rydén, Gun-Brith.Ryden@hallstahammar.se
  2. Carina Byhlin, Carina.Byhlin@hallstahammar.se

Liberalerna

  1. Torfi Sigurdsson, Torfi.Sigurdsson@hallstahammar.se
  2. Reinder Nispeling, Reinder.Nispeling@hallstahammar.se

Miljöpartiet de gröna

  1. Peter Ristikartano, Peter.Ristikartano@hallstahammar.se
  2. Eleonor Zeidlitz, Eleonor.Zeidlitz@hallstahammar.se

Moderaterna

  1. Carl-Johan Hultström, Carl-Johan.Hultstrom@hallstahammar.se
  2. Elinor Blomqvist, Elinor.Blomqvist@hallstahammar.se
  3. Bertil Bredin, Bertil.Bredin@hallstahammar.se
  4. Anders Randelius, Anders.Randelius@hallstahammar.se

Sverigedemokraterna

  • Har inga ersättare utsedda

Vänsterpartiet

  1. Armin Bajric, Armin.Bajric@hallstahammar.se
  2. Lillemor Larsson, Lillemor.Larsson@hallstahammar.se