Fler webbplatser

Partier, mandatfördelning och ledamöter i kommunfullmäktige

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kundcenter@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Postadress: Hallstahammars kommun, 734 80 Hallstahammar

    Öppettider i kundcenter
    1 sept - 31 maj (vintertid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.30
    Fredag 08.00-16.00

    1 juni - 31 augusti (sommartid)
    Måndag-torsdag 08.00-16.00
    Fredag 08.00-15.00

    Kundcenter har kvällsöppet för besök till klockan 20.00 vid kommunfullmäktiges sammanträden.

    Observera att i anslutning till vissa helgdagar kan kundcenter stänga tidigare.

    Telefon: 0220-24000
    E-post: kommun@hallstahammar.se
    Besöksadress: Norra Prästgårdsgatan 1, Hallstahammar

    Här kan du se vilka ledamöter och ersättare som är invalda i kommunfullmäktige. Du ser också hur många förtroendevalda representanter (mandatfördelning) varje parti har, och vilka partier som är representerade i Hallstahammars kommunfullmäktige.

    Hallstahammars kommunfullmäktige har 37 platser (mandat). Inget parti har egen majoritet. Partierna har därför gått ihop i ett samarbete, en koalition. De partier som samarbetar i Hallstahammar är Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet. Dessa fyra partier får då en majoritet i kommunfullmäktige med 19 platser (mandat).

    Mandatfördelningen i Hallstahammars kommunfullmäktige efter valet 2022

    1. Arbetarepartiet socialdemokraterna – 14 mandat
    2. Centerpartiet – 2 mandat
    3. Kristdemokraterna – 2 mandat
    4. Liberalerna – 1 mandat
    5. Miljöpartiet de gröna – 1 mandat
    6. Moderaterna – 6 mandat
    7. Sverigedemokraterna – 8 mandat
    8. Vänsterpartiet – 3 mandat

    Ledamöter i kommunfullmäktige

    Arbetarepartiet socialdemokraterna

    1. Catarina Pettersson, Catarina.Pettersson@hallstahammar.se
    2. Rolf Hahre, Rolf.Hahre@hallstahammar.se
    3. Ingvor Regnemer, Ingvor.Regnemer@hallstahammar.se
    4. Kjell Ivemyr, Kjell.Ivemyr1@hallstahammar.se
    5. Jenny Hödefors, Jenny.Hodefors@hallstahammar.se
    6. Marijo Edlund, Marijo.Edlund@hallstahammar.se
    7. Christina Aspenryd, Christina.Aspenryd@hallstahammar.se
    8. Rolf Korsbäck, Rolf.Korsback@hallstahammar.se
    9. Carola Gustafsson Hegonius, carola.gustafssonhegonius@hallstahammar.se
    10. Tony Frunk, Tony.Frunk@hallstahammar.se
    11. Natalie Umell, natalie.umell@hallstahammar.se
    12. Niko Ljevar, niko.ljevar@hallstahammar.se
    13. Birgitta Westman, Birgitta.Westman@hallstahammar.se
    14. Örjan Andersson, Orjan.Andersson2@hallstahammar.se

    Centerpartiet

    1. Anna Gunstad Bäckman, Anna.GunstadBackman@hallstahammar.se
    2. Anders Johannesson, Anders.Johannesson@hallstahammar.se

    Kristdemokraterna

    1. Tommy Emterby, Tommy.Emterby@hallstahammar.se
    2. Carina Byhlin, carina.byhlin@hallstahammar.se

    Liberalerna

    1. Sigge Synnergård, Sigurd.Synnergard@hallstahammar.se

    Miljöpartiet de gröna

    1. Peter Ristikartano, Peter.Ristikartano@hallstahammar.se

    Moderaterna

    1. Jenny Landernäs, Jenny.Landernas@hallstahammar.se
    2. Hans Strandlund, Hans.Strandlund@hallstahammar.se
    3. Håkan Freijd, Hakan.Freijd@hallstahammar.se
    4. Stieg Andersson, Stieg.Andersson@hallstahammar.se
    5. Philip Jandovsky, Philip.Jandovsky@hallstahammar.se
    6. Bertil Bredin, bertil.bredin@hallstahammar.se

    Sverigedemokraterna

    1. Claes Gustavsson, Claes.Gustavsson@hallstahammar.se
    2. Erik Mark, per-erik-anders.mark@hallstahammar.se
    3. Ewa Björklind, Ewa.Bjorklind@hallstahammar.se
    4. Tobias Benjaminson, tobias.benjaminson@hallstahammar.se
    5. Carolyn Karlsson, carolyn.karlsson@hallstahammar.se
    6. Therese Eriksson, therese.eriksson@hallstahammar.se
    7. Peter Vinkler, peter.vinkler@hallstahammar.se
    8. Sari Janssen, sari.janssen@hallstahammar.se

    Vänsterpartiet

    1. Lorin Ismael, Lorin.Ismael@hallstahammar.se
    2. Moa Jonsson, moa.jonsson@hallstahammar.se
    3. Reijo Tarkka, Reijo.Tarkka@hallstahammar.se

    Ersättare i kommunfullmäktige

    Arbetarepartiet socialdemokraterna

    1. Hayfaa Dabbagh, Hayfaa.Dabbagh@hallstahammar.se
    2. Roland Svangren, roland.svangren@hallstahammar.se
    3. Ture Andersen, thure.andersen@hallstahammar.se
    4. Claire Ahlström, Claire.Ahlstrom@hallstahammar.se
    5. Mikael Andersson, Mikael.Andersson1@hallstahammar.se
    6. Hanane Haddad, hanane.haddad@hallstahammar.se
    7. Hakim Momand, hakim.momand@hallstahammar.se

    Centerpartiet

    1. Ulf Olsson, Ulf.Olsson@hallstahammar.se
    2. Jouni Ståhlhane, jouni.stahlhane@hallstahammar.se

    Kristdemokraterna

    1. Alexander Nyman, alexander.nyman@hallstahammar.se
    2. Ulrika Nyman, ulrika.nyman@hallstahammar.se

    Liberalerna

    1. Reinder Nispeling, reinder.nispeling@hallstahammar.se
    2. Barbara Kabacinski Hallström, barbara.kabacinskihallstrom@hallstahammar.se

    Miljöpartiet de gröna

    1. Elionor Zeidlitz, Eleonor.Zeidlitz@hallstahammar.se
    2. Charlott Ristikartano, charlott.ristikartano@hallstahammar.se

    Moderaterna

    1. Torbjörn Estelli, torbjorn.estelli@hallstahammar.se
    2. Rolf Lindström, rolf.lindstrom@hallstahammar.se
    3. Hamida Hanou, hamida.hanou@hallstahammar.se

    Sverigedemokraterna

    1. Torsten Ramberg, torsten.ramberg@hallstahammar.se
    2. Kjeld Sörensen, kjeld.sorensen@hallstahammar.se
    3. Richard Åbro, richard.abro@hallstahammar.se
    4. Andreas Ångman, andreas.angman@hallstahammar.se

    Vänsterpartiet

    1. Kenth Erngren, kenth.erngren@hallstahammar.se
    2. Christer Hansson, christer.hansson@hallstahammar.se